Dieta wzmacniająca wzrok

Choroby wzroku – nie tylko te związane z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością – często związane są z nieprawidłowym żywieniem. Zdarza się, że długotrwały niedobór jakiegoś pierwiastka czy też witamin może prowadzić do trwałego uszkodzenia zmysłu czy pogorszenia się jakości widzenia. Czasami wynika to z nieświadomości, innym razem z sytuacji materialnej, ale równie często jest efektem zaniedbania. Warto przy tym pamiętać, iż nie zawsze normalna, urozmaicona dieta jest wystarczająca. Każdy organizm ma indywidualne potrzeby i niezaspokajanie ich może być szkodliwe.

Jeśli w naszej rodzinie zdarzały się wady czy schorzenia narządu wzroku, powinniśmy wzmóc swoją czujność i nie lekceważyć nawet – zdawałoby się – błahych sygnałów wysyłanych nam przez organizm. Oprócz wizyty kontrolnej u lekarza okulisty jest także coś, co możemy zrobić sami. Chodzi mianowicie o dostarczanie organizmowi tych elementów, które są odpowiedzialne za zdrowie oczu. Do najpopularniejszych związków wspomagających widzenie zalicza się oczywiście luteina. Jest to w zasadzie barwnik, karotenoid występujący w roślinach i białku jaja, odpowiedzialny między innymi za ochronę oczu przed działaniem wolnych rodników i skutków promieniowania słonecznego. Zeaksantyna, którą wchłaniamy, zjadając na przykład szpinak lub zielony groszek, również korzystnie wpływa na nasz wzrok.

W diecie wspomagającej nasze oczy nie powinno zabraknąć oczywiście witamin, zwłaszcza witaminy A, ale także C i E. Witamina A obficie występuje w rozmaitych warzywach, szczególnie w marchwi, papryce czy pomidorach, ale – co ciekawe – jest także w mięsie ryb. Jedząc pomidory, również dostarczamy organizmowi bardzo ważnego związku, jakim jest likopen. Likopen chroni plamkę żółtą, czyli część siatkówki odpowiedzialną między innymi za widzenie kolorów, przed zwyrodnieniem. Witamina C obecna jest w owocach – głównie cytrusowych, ale także w warzywach, takich jak kapusta, czy ziołach – pietruszka. Witaminę E znajdziemy w nabiale i mięsie oraz w rozmaitych orzechach.

Zdrowe oczy wymagają także innych wartościowych składników. Bardzo istotny jest tłuszcz, ale głównie w postaci olejów roślinnych. Wyjątkiem może być ten zawarty w mięsie ryb. Kwasy omega-3 dostarczane w ten sposób chronią oczy przed jaskrą czy nadmiernym wysuszeniem, mogącym powodować nie tylko dyskomfort, ale i różne schorzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *