DIETA OBNIŻAJĄCA POZIOM LIPIDÓW WE KRWI

Podwyższone stężenie cholesterolu LDL jest jednym z najistotniejszych czynników rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych a co za tym idzie choroby niedokrwiennej serca.Wszyscy pacjenci , u których stwierdzono zaburzenia lipidowe powinni zacząć się leczyć zarówno farmakologicznie jak i poprzez stosowanie odpowiedniej diety.Odpowiednia dieta pozwala ograniczyć rozwój miażdżycy naczyń wieńcowych, zmniejsza ryzyko zawału serca i pozwala uzyskać poprawę stanu klinicznego (obniżenie stężenia LDL w blaszce miażdzycowej powoduje stabilizację blaszki miażdżycowej).

WPŁYW DIETY NA METABOLIZM LIPIDÓW

Spożywanie nadmiernie kalorycznych posiłków prowadzi do otyłości a także wzrostu stężenia triglicerydów we krwi.Duża zawartość tłuszczów w diecie i mała aktywność fizyczna prowadzą do wzmożonej syntezy VLDL (very low density lipoprotein) - cholesterolu o bardzo niskiej gęstości.VLDL jest bezpośrednim prekursorem LDL.Pacjenci z nadwagą wykazują oporność na insulinę i tendencję do rozwoju miażdżycy.

Najważniejszymi elementami leczenia dietetycznego hipercholesterolemii jest ograniczenie zawartości tłuszczów w spożywanych pokarmach (najlepiej żeby stanowiły one mniej niż 30% ogólnej wartości energetycznej pokarmów) i zastąpienie tłuszczów zwieżęcych tłuszczami roślinnymi.Tłuszcze zwierzęce zawierają zawierają wiązania nasycone co jest bardzo niekorzystne dla gospodarki lipidowej.

Tłuszcze nasycone zawarte w mięsie ssaków powodują wzrost stężenia cholesterolu we krwi.Patomechanizm tego zjawiska nie jest do końca poznany - najprawdopodobniej obniżają one liczbę receptorów dla LDL w wątrobie.

Niezależnie od rodzaju zaburzeń gospodarki lipidowej wskazane jest spożywanie ryb morskich (element diety śródziemnomorskiej).Mięso ryb morskich bogate jest w kwasy omega 3 , które korzystnie wpływają na poziom lipidów we krwi.

Wszyscy pacjenci z nadwagą (sprawdź czy masz nadwagę obliczając w naszym serwisie swój BMI) powinni dążyć do jej redukcji.Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny powoduje wzrost frakcji HDL (cholesterol o wysokiej gęstości).

Sterole i stanole roślinne :

Sterole i stanole roślinne zawarte w pokarmach roślinnych hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.Działanie takie wywołuje zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi i dodatnią ekspresję (zwiększenie liczby) receptorów dla LDL w wątrobie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *