Czy wiesz – co to jest kolagen?

Chociaż kojarzy się przede wszystkim z kremami i zabiegami w gabinetach chirurgii kosmetycznej, kolagen rozstrzyga nie tylko o formy naszego wyglądu, ale przede wszystkim o naszym zdrowiu i długowieczności.

To kluczowe białko tkanki łącznej 

Stanowi mniej więcej 30 proc. wszystkich protein w ludzkim organizmie. Co istotne, kolagen wydaje się nie tylko składnikiem skóry, ale niemalże wszystkich organów ludzkiego ciała.

Kolagen ma wielkie znaczenie dla całego organizmu. Odpowiada za sprężystość i odpowiednie nawilżenie skóry, usprawnia metabolizm, tworzy mięśnie, ma też wpływ dzięki strukturę kości i chrząstek. Także gojenie ran i powstawanie blizn, to w dużej mierze efekt aktywności kolagenu. Synteza tego białka hamuje proces starzenia, wzmaga działanie układu odpornościowego i pomaga przebiegi metaboliczne.

Kolagen to nie wyłącznie siatka proteinowa zabezpieczająca twarz przed zmarszczkami.

Jest to białko „doskonałe”, które spaja oraz nadaje kształty narządom. Pełni również procedury podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a przy tym ma cechy odnawiania i regenerowania składników ciała - mówił dr Jakimiec.
 

Starzenie - od powstawania zmarszczek przez problemy ze stawami po choroby wieku starczego

To w dużej mierze rezultat przerzedzania się włókien kolagenowych. Przez całe życie tkanka łączna ulega odnawianiu i regeneracji. Jednakże z czasem kolagen rozpuszczalny, przekształca się w niezdolne do pobierania wody białko nierozpuszczalne.

Wespół ze spowolnieniem gospodarki hormonalnej w organizmie, około 60 roku życia odnowa kolagenu ustaje, czego wyniki widoczne są gołym okiem. Skóra staje się sucha, cienka i pomarszczona, pojawiają się bóle kości i stawów, an organizm staje się bardziej podatny na dużo niemocy.

Tych naturalnych procesów zatrzymać się nie da. Można jednak zadbać o klasa białek tkanki łącznej, natomiast tym samym usiłować je spowolnić. Zauważalna większość z nas korzysta z dobrodziejstw kolagenu, sięgając po zawierające to białko kosmetyki lub poddając się zabiegom odmładzającym np. polegającym na wstrzykiwaniu kolagenu pod skórę. Można jednak zrobić znacznie więcej. Innowacyjny krem Lefery Active Cell Regeneration for Day w swoim składzie zawiera mikrocząsteczkowy kolagen, który łatwo przenika przez naskórek i dociera do skóry właściwej. To właśnie tam znajdują się wiązania kolagenowe. Dzięki swojej wysokiej przenikalności, kolagen marki Lefery regeneruje powstałe uszkodzenia i uzupełnia niedobory tego białka w skórze. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *